Супервизията е стандарт в обучението и в практиката на специалистите от помагащите професии. Тя е задължително условие в работата с клиенти заради това, че преодолява ограниченията ни в разбирането на другия, а с това прави работата по-задълбочена и интервенциите по-успешни. Този процес развива клиничното мислене, уменията за работа с хора, като помага на специалиста да интегрира опита на супервизора, а когато е групова – и опита на нейните членове. Супервизията е грижа за супервизираните. В нея те успяват да получат подкрепа, да сверят мисленето си, да получат отношение, което ще предадат в клиничната си работа с клиента.
Ние, Милена Маринова и д-р Галина Маркова, сме практикуващи в областта на работа с индивидуални клиенти – деца и възрастни, семейства и групи в полето на психологическото консултиране, клиничната социална работа и психо-социалните интервенции.
През октомври 2024 г. започваме нова група за супервизия, на която каним практици от помагащите професии: психолози, социални работници, педагози и здравни специалисти.
Вижте повече от обратната връзка и работата на групата за супервизия
В групата ще се обсъждат случаи от практиката, ще се стимулира мислене за неосъзнати аспекти от клиничната работа, които да бъдат включени в изграждането на план за интервенции. Водещите създават подкрепяща среда, която всеки член на групата да използва за професионалното си развитие.
Сформирането на групата ще стане след интервю с всеки кандидат.
Начин на провеждане:
Групата ще се събира два пъти месечно за период от 8 месеца: от м. октомври 2024 г. до м. май 2025 г. Всяка супервизия ще продължава 150 минути (общо 40 часа) и може да се провежда присъствено и/или онлайн. Групата се затваря след сформирането ѝ. Участниците получават удостоверение за преминатите часове супервизия.
Цена: 60 лв. за едно участие
Цена за студенти: 50 лв. за едно участие
Попълнете заявка за участие
След попълване на заявката, всеки кандидат ще получи обратна връзка и покана за интервю.
За въпроси моля, свържете се с нас на: millenamarinova@gmail.com
Вижте повече за водещите:
Милена Маринова е психолог, обучител и супервизор
Милена е практикуващ психодинамичен психолог. Тя има специфичен дългогодишен опит от работа в системата за закрила на детето и работа с деца и семейства в риск, деца и възрастни с увреждане, деца, живеещи извън семейството си, маргинализирани групи и др. Има специфичен опит от работа с жертви на насилие – жени и деца и е преминала редица специализирани обучения за работа с пострадали от насилие. Има няколкогодишен опит и сертификационни обучения в оценка на детско развитие и ранна детска интервенция – семейно центриран подход.
Има опит като обучител в областта на ранно детско развитие и ранна детска интервенция и като супервизор на психологически и психотерапевтични практики и на социални работници и опит като групов супервизор в образователни, резидентни и социални услуги и др.
Редовен член на Дружеството на психолозите в България. Партньор на фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“ и на сдружение на родителите на деца с епилепсия.
Публикации:
Психоемоционални аспекти на живота с ендометриоза. Проучване на опита на жени с ендометриоза (2021)
Моментна снимка на предоставянето на супервизия в България – ChildHub (2022)
Регионално проучване на супервизия за професионалисти по закрила на детето в мултидисциплинарни екипи (2022)
Роля на изследванията на психологическите ефекти на бедността като подходи за планиране на мерки и политики (2022) Трета национална конференция „Ранно детско развитие: наука и практика” НБУ.
Кратко практическо ръководство, сборник Приобщаващи практики и подходи на работа по пилотен проект „Европейска гаранция за детето“ УНИЦЕФ: статии Работа с деца, живеещи в двуезична среда и Работа с деца, живеещи в бедност.
Галина Маркова е доктор по клинична социална работа от Колеж Смит, САЩ. Тази докторска програма подготвя клиницисти, които съчетават използването на психодинамичните теории в работата с клиенти и разбирането за това как средата, в която живеят, им влияе.
Галина има клиничен опит в психиатрия в Медицински университет (12 години), в услуга за деца с увреждания (10 години), в групова практика за психотерапевтична работа с възрастни (10 години). Преподавател и супервизор на студенти , изучаващи помагащи професии в НБУ. В работата си използва и преподава Психо-динамични теории, Теория на привързаността, Теория на ментализацията. Автор и съавтор на редица публикации, сред които:
Маркова, Г. (2021). Позитивната рефлексия в социалната сфера: защо, как и кога?
Издателство на Нов Български университет.
Markova, G., Manolova, H., Hristova, M. (2017).Child Welfare Reform in Bulgaria – from
Institutional to Family-Based Community Care. Engaging with Families, Children, and
Colleagues? Journal of Intellectual Disability – Diagnosis and Treatment. Special issue on
Neurodevelopmental Disorders and Importance of Early Assessment and Early Interventions, 5, 130-136.
Маркова, Г., Антонова, Р., Матеева, А. (2018). Методология за обучение на
специалисти за прилагане на методи за справяне с враждебна или рискова среда за
младежите (лишени от родителска грижа и мигранти), напускащи държавната грижа.
Проект FID: To fulfil the impossible dreams", финансиран от програма REC- AG REC Action Grant, Европейска комисия – Брюксел.
Bijeva, V., Toneva., Markova, G. (2019). Towards an Evidence-Based Foster Care for
Unaccompanied Minors Refugees. A Program Evaluation Conducted within the EU_Funded
Project Implementing ALFACA Foster Care Model. PROFUCE (Promoting Foster Care for
Unaccompanied Children in Europe) project, www.profuce.eu
Markova, G. (2018) Supporting the Child Care Reform in a Context of Political Instability,Poverty and Limited Human Resources. A Program Evaluation of the Hope and Homes forChildren’s Model
Markova, G. (2011) Attachment Theory and Child Protective Practice. When a State
Becomes a Parent: Orphanages in a Post-Totalitarian Culture. Book chapter in Berzoff,J,
Falling through the Cracks: Psychoanalytic Theory and Practice with Vulnerable, Oppressed and Marginalized Populations.