„ …….От първата ни среща нямам търпение да се видя с групата и ми е много ценна. Това, че не се състои само от психолози също го разглеждам като голям плюс за мен. След всяка среща научавам нови неща, имам желание да чета повече, опитвам се да задълбочавам по нещата, които сме говорили. Постепенно се опитвам да осъществявам препоръките и обратната връзка по време на срещите ни в моят работа“.
Това е обратната връзка на една от участничките в групата за супервизия, която Сдружение „Рефлективно учене България“ започна през декември 2023 г. В групата участват 8 специалисти, които работят с деца, юноши и семейства в психотерапевтични практики, консултативни центрове в държавни и неправителствени организации, в социални услуги. Тези практици са с различен опит, прилагат знания от различни школи и направления в помагащите професии и това се оказа предимство, а не предизвикателство за групата. Различията на участниците са стимул да учиш от чуждия опит, а мисленето за клиенти от различни групи – богатство. Това е резултат от способността на участниците да преодолеят границите на собствената си школа и опит, за да посветят мисленето в групата за човека, който иска помощ.
Интересен аспект на работата в тази група е организационния контекст, който участниците обсъждат. Изглежда, че независимо от различията на службите, в които се оказва помощта, всички професионалистите трябва да положат допълнителни на консултативните усилия, за да структурират практиката си сами. Затова супервизорите отделят специално внимание в групата.
Всяка супервизия продължава 2 астрономически часа, в които групата работи по два случая. Работи се с двете нива на терапевтичния процес: на отношенията и на съдържанието. Участниците правят хипотези за смисъла на отношенията и трудностите, дават предложения за преодоляване на бариерите пред процеса.
Групата е затворена и ще продължи до края на месец май 2024 г.
Водещите на групата следват стандартите на супервизията: да развива клиничното мислене, да разбира несъзнавани аспекти от преживяванията на клиента, да постига успешни интервенции, да поддържа сигурна за специалистите среда, в която те да се чувстват спокойни да мислят за практиката си и да чуват алтернативни на своите идеи.
Ето още малко от обратната връзка то участниците:
„Получих адекватни отговори и успях практически да приложа в работата си. Така че , определено за някой аспекти на практиката, тази супервизия ми помага“.
„Насоките и различните гледни точки по случаите, които съм споделяла са ми отваряли пространство и ми дават различен ъгъл, с което да си помогна в практиката“.
Ако имате интерес към включване в група за супервизия следете нашата страница за обявяването нова група от месец септември 2024 г.
Ако имате интерес към индивидуална или групова супервизия свържете се с нас на reflectivelearningbg@gmail.com.