Може ли училището да бъде място където децата и младите хора да говорят свободно на своя език за трудни, но актуални теми, теми жизнено важни, но табу. Дискутирането и анализирането на важни за младежите теми, свързани с насилието, основано на пола и други типове насилие е начин за преодоляване на предразсъдъците и стереотипното мислене и поведение.
Такива пространства бяха отворени в три столични училища партньори и участници в проект „Разкази за силата на различието“ изпълнен от сдружение „Рефлективно учене-България“ с финансовата подкрепа на Програма „Европа 2022“ на Столична община.
В рамките на проекта учениците се запознаха с метода Сторителинг (разказване на истории). Сторителинг има милиони последователи в света. Той е подготвил много въздействащи разказвачи, които са променяли човешки съдби и история. За да разкажем една история са необходими две страни – разказвач и слушател. Много често децата, преживели насилие, не могат да разкажат за преживяното от тях. Много често никой не иска да бъде слушател на истории за насилие и страдание. Подходът развива основни умения за атрактивно въвличане на слушателя в собствената ни или чужда история; дава възможност, използвайки различни канали на получаване и обработка на информация, да разкажем на другите дори за най-тежките периоди от нашия или нечий чужд живот. Така младежите могат да „влязат в обувките на другия“, да преживяват опит и създават идеи за ненасилствено разрешаване на конфликти и за устояване на чужд натиск.
Ето и разказите на учениците от 97 СУ „Братя Миладинови“, които може да видите в канала ни: https://www.youtube.com/channel/UCPc1vPdhqxR3mVcn9Rqg9Kw
Благодарим на Дария, Виктория, Борислава и Цветелина за това, че събраха и разказаха тези истории. И за тяхното активно ангажиране с посланията им към нас – гледната точка на младите хора по толкова важни въпроси е изключително ценна.
Ето разказите на учениците от 145 ОУ „Симеон Радев“ град София. Благодарим на Габриела, Крис и Кристиян, че споделих своите истории. Те ни показват техните автентични преживявания и техния начин да намират решения, когато се срещат с различни форми на насилие или са в различни роли в ситуация на насилие.