Може ли училището да бъде място където децата и младите хора да говорят свободно на своя език за трудни, но актуални теми, теми жизнено важни, но табу. Дискутирането и анализирането на важни за младежите теми, свързани с насилието, основано на пола и други типове насилие е начин за преодоляване на предразсъдъците и стереотипното мислене и поведение. Такова пространство бе създадено в 145 ОУ „Симеон Радев“ град София което е един от партньорите в проект „Разкази за силата на различието“ изпълнен от сдружение „Рефлективно учене-България“ с финансовата подкрепа на Програма „Европа 2022“ на Столична община.
В рамките на проекта се проведе подкаст с учители и ученици, които разговарят по темата за превенция на насилието. Гледайте го тук:
В проекта се включиха:
Г-жа Десислава Колчевска, училищен психолог
Г-н Данчо Йовчев, преподавател по изобразително изкуство
И учениците от шести клас:
Екипът по проекта бе подкрепян от д-р Антоанета Матеева, преподавател по социална работа в Нов български университет и обучител по темата за дебати в проекта. Ето какво сподели тя: „За мен беше удоволствие да работя с Десислава Колчевска, психолог и Данчо Йовчев, преподавател по изобразително изкуство, които заедно с децата от Клуба по дебати в 145то училище успяха за толкова кратко време да усвоят методите на дебата и разказването на истории, за да заявят своята позиция по темата за насилието над деца. Те показаха, че децата не само имат мнение по тази тема, но и са готови активно да се включат в преодоляването на този тип отношения и да съдействат на деца, станали жертва на насилие и злоупотреба. Тяхното представяне на заключителното събитие показа, че те владеят всички основни умения на добрия дебатьор и могат да разсъждават и обсъждат задълбочено и научно аргументирано толкова трудна тема като тази за вербалното и физическото насилие.“
Подкастът е заснет и изработен от младежи-активисти: Йоана Пенчева (студент по социология в СУ „Св. Климент Охридски“) и Николай Димитров (студент по кино в НБУ). Благодарим за тяхната работа и изключителен принос към проекта и целите на Програма „Европа 2022“ на Столична община!