Може ли училището да бъде място където децата и младите хора да говорят свободно на своя език за трудни, но актуални теми, теми жизнено важни, но табу. Дискутирането и анализирането на важни за младежите теми, свързани с насилието, основано на пола и други типове насилие е начин за преодоляване на предразсъдъците и стереотипното мислене и поведение. Такова пространство бе създадено в 97 СУ „Братя Миладинови“ в София, което е един от партньорите в проект „Разкази за силата на различието“ изпълнен от сдружение „Рефлективно учене-България“ с финансовата подкрепа на Програма „Европа 2022“ на Столична община.
В рамките на проекта се проведе подкаст с учители и ученици, които разговарят по темата за превенция на насилието, който може да гледате тук:
Учениците от клуба представиха и своите умения по метода сторителинг.
В проекта се включиха:
Диана Василева (координатор на училищния екип за 97 СУ „Братя Миладинови“), учител БЕЛ
Иглика Атанасова, учител по Човек и природа
Андриан Трендафилов, учител математика
Весела Заркова, учител АЕ
Кристиян Петров, учител БЕЛ
Емилия Петкова, учител БЕЛ
И учениците:
1 .Моника Господинова
3 .Дария Стефанова
15.Йоана Кирилова- ментор и член на журито
Работата на клуба по дебати и разказване на истории бе методически подкрепяна от Радостина Антонова, психолог, хон. преп. в НБУ и координатор на проекта. Ето какво сподели тя: „Съвместната ни работа с учителите и децата от 97 СУ „Братя Миладинови“ беше изключително интересна и взаимно обогатяваща. Впечатлена съм от екипността и отдадеността на всички учители, които водят клуба, както и от амбицията и желанието за развитие на учениците от пети, шести и седми клас, които участват в клуба. Макар и разположено на края на София, 97 СУ „Братя Миладинови“ напълно защитава името си иновативно училище. Въпреки огромната си заетост с учебните часове и извънкласни занимания, много голям брой ученици кандидатстваха да участват в клуба по дебати и разказване на истории, поради прекрасната връзка на взаимно уважение с учителите, важността на темата, възможността да взимат самостоятелни решения и желанието на децата да направят нещо заедно, за да спрат насилието, с което се срещат ежедневно в училище, в „самотните улички“, в къщи. И не на последно място запалени от примера на „големите“ – училището развива клуб Дебати с учениците в гимназиален курс. В края на този кратък проект и учителите, и децата избраха да продължат работата на клуба до края на настоящата учебна година и за мен ще е чест и привилегия да продължа работата с тях.“
Подкастът е заснет и изработен от младежи-активисти: Йоана Пенчева (студент по социология в СУ „Св. Климент Охридски“) и Николай Димитров (студент по кино в НБУ). Благодарим за тяхната работа и изключителен принос към проекта и целите на Програма „Европа 2022“ на Столична община!