Супервизията е стандарт в обучението и в практиката на специалистите от помагащите професии. Тя е задължително условие в работата с клиенти заради това, че преодолява ограниченията ни в разбирането на другия, а с това прави работата по-задълбочена и интервенциите по-успешни. Този процес развива клиничното мислене, уменията за работа с хора, като помага на специалиста да интегрира опита на супервизора, а когато е групова – и опита на нейните членове. Супервизията е грижа за супервизираните. В нея те успяват да получат подкрепа, да сверят мисленето си, да получат отношение, което ще предадат в клиничната си работа с клиента.
Ние, Милена Маринова и д-р Галина Маркова, сме практикуващи в областта на работа с индивидуални клиенти – деца и възрастни, семейства и групи в полето на психологическото консултиране, клиничната социална работа и психо-социалните интервенции.
През януари 2025 г. започваме нова група за супервизия, на която каним практици от помагащите професии: психолози, социални работници, педагози и здравни специалисти.
Вижте повече от обратната връзка и работата на групата за супервизия
В групата се обсъждат случаи от практиката, стимулира се мислене за неосъзнати аспекти от клиничната работа, които да бъдат включени в изграждането на план за интервенции. Водещите създават подкрепяща среда, която всеки член на групата да използва за професионалното си развитие.
Сформирането на групата ще стане след интервю с всеки кандидат. То има за цел да се определят очакванията на кандидата, за да могат супервизорите да определят състава на групата така, че тя максимално да бъде оползотворена от участниците.
Начин на провеждане:
Групата се събира два пъти месечно за период от 6 месеца от м. януари 2025 г. Всяка супервизия продължава 90 минути и може да се провежда присъствено и/или онлайн. Групата се затваря след сформирането ѝ. Участниците получават удостоверение за преминатите часове супервизия. Всеки участник има право да получи 2 индивидуални консултации от супервизорите.
Цена: 1 300 лв.
Попълнете формата за регистрация
След попълване на заявката, всеки кандидат ще получи обратна връзка и покана за интервю.
За въпроси моля, свържете се с нас на: millenamarinova@gmail.com
Вижте повече за водещите:
Милена Маринова е психолог, обучител и супервизор
Милена е практикуващ психодинамичен психолог. Тя има специфичен дългогодишен опит от работа в системата за закрила на детето и работа с деца и семейства в риск, деца и възрастни с увреждане, деца, живеещи извън семейството си, маргинализирани групи и др. Има специфичен опит от работа с жертви на насилие – жени и деца и е преминала редица специализирани обучения за работа с пострадали от насилие. Има няколкогодишен опит и сертификационни обучения в оценка на детско развитие и ранна детска интервенция – семейно центриран подход.
Има опит като обучител в областта на ранно детско развитие и ранна детска интервенция и като супервизор на психологически и психотерапевтични практики и на социални работници и опит като групов супервизор в образователни, резидентни и социални услуги и др.
Редовен член на Дружеството на психолозите в България. Партньор на фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“ и на сдружение на родителите на деца с епилепсия.
Публикации:
Психоемоционални аспекти на живота с ендометриоза. Проучване на опита на жени с ендометриоза (2021)
Моментна снимка на предоставянето на супервизия в България – ChildHub (2022)
Регионално проучване на супервизия за професионалисти по закрила на детето в мултидисциплинарни екипи (2022)
Роля на изследванията на психологическите ефекти на бедността като подходи за планиране на мерки и политики (2022) Трета национална конференция „Ранно детско развитие: наука и практика” НБУ
Кратко практическо ръководство, сборник Приобщаващи практики и подходи на работа по пилотен проект „Европейска гаранция за детето“ УНИЦЕФ: статии Работа с деца, живеещи в двуезична среда и Работа с деца, живеещи в бедност.
Галина Маркова е доктор по клинична социална работа от Колеж Смит, САЩ. Тази докторска програма подготвя клиницисти, които съчетават използването на психодинамичните теории в работата с клиенти и разбирането за това как средата, в която живеят, им влияе.
Галина има клиничен опит в психиатрия в Медицински университет (12 години), в услуга за деца с увреждания (10 години), в групова практика за психотерапевтична работа с възрастни (10 години). Преподавател и супервизор на студенти , изучаващи помагащи професии в НБУ. В работата си използва и преподава Психо-динамични теории, Теория на привързаността, Теория на ментализацията. Автор и съавтор на редица публикации, сред които:
Маркова, Г. (2021). Позитивната рефлексия в социалната сфера: защо, как и кога?
Издателство на Нов Български университет.
Markova, G., Manolova, H., Hristova, M. (2017).Child Welfare Reform in Bulgaria – from
Institutional to Family-Based Community Care. Engaging with Families, Children, and
Colleagues? Journal of Intellectual Disability – Diagnosis and Treatment. Special issue on
Neurodevelopmental Disorders and Importance of Early Assessment and Early Interventions, 5, 130-136.
Маркова, Г., Антонова, Р., Матеева, А. (2018). Методология за обучение на
специалисти за прилагане на методи за справяне с враждебна или рискова среда за
младежите (лишени от родителска грижа и мигранти), напускащи държавната грижа.
Проект FID: To fulfil the impossible dreams", финансиран от програма REC- AG REC Action Grant, Европейска комисия – Брюксел.
Bijeva, V., Toneva., Markova, G. (2019). Towards an Evidence-Based Foster Care for
Unaccompanied Minors Refugees. A Program Evaluation Conducted within the EU_Funded
Project Implementing ALFACA Foster Care Model. PROFUCE (Promoting Foster Care for
Unaccompanied Children in Europe) project, www.profuce.eu
Markova, G. (2018) Supporting the Child Care Reform in a Context of Political Instability,Poverty and Limited Human Resources. A Program Evaluation of the Hope and Homes forChildren’s Model
Markova, G. (2011) Attachment Theory and Child Protective Practice. When a State
Becomes a Parent: Orphanages in a Post-Totalitarian Culture. Book chapter in Berzoff,J,
Falling through the Cracks: Psychoanalytic Theory and Practice with Vulnerable, Oppressed and Marginalized Populations.