Проект „Разкази за силата на различието“ се изпълнява с подкрепата на Столична община, Програма „Европа 2022“ от Сдружение „Рефлективно учене – България“ в периода август – ноември 2022 г. Виж повече за проекта тук. В рамките на проекта проведохме анкета сред учениците от пети, шести и седми клас на трите столични училища (31. СУЧЕМ „Иван Вазов“, 97. СУ „Братя Миладинови“ и 145. ОУ „Симеон Радев“), за да разберем повече за това как се справят с агресията в училище и в живота и какви са темите, по които искат да говорят с приятели и съученици.
Попитахме ги:
Резултатите показват, че децата най-често срещат агресия в училище, в социалните мрежи и на местата около училище, където най-често се случват нападения и агресивни прояви:
„Има агресия навсякъде. Много хора са засегнати от това и това е един от големите проблеми в обществото.“
„В училище, в коридорите.“
„В училище и интернет.“
“Най-често е психологическото и физическото. Среща се в училище, на по-закрити места и т. н.“
„В училище или на самотните улички.“
Резултатите показват, че децата се интересуват какви са механизмите на агресията, защо се стига до агресия и как да се предотврати:
„За насилието над деца, които не отговарят и не се държат невъзпитано.“
„Да няма насилие, защото има хора, които са под тормоз, но си мълчат и това да си мълчат не е добре.“
„Да разбера защо тези, които проявяват насилие, го правят? Защо, когато някое дете има здравословен проблем, другите му се подиграват – защо е така, заради семейството или заради лоша компания? За онлайн тормоза, за неприличните думи и обидите и понякога за физическата агресия.“
„Бих искал да знам как да реагирам в ситуации на насилие.“
„Защо трябва да се стига до насилие, след като има по-нормални начини за решаване на проблеми. Каква е причината за насилието?“
„Всички знаем, че има агресия в училище, но никой не ни учи как да се справяме с нея.“
Резултатите показват, че децата искат да разговарят по теми относно приемането и уважението. Посочват също и теми, свързани с човешки права, както и, разбира се, с музика, филми и приятелство. И не на последно място децата имат нужда училището да е място, в което не само да получават знания по предмети, но и да могат да обсъждат и разбират по-добре живота и света, как да са активни и успешни, без да бъдат тормозени за това.
„За приятелството, за отношенията с учителите, за уважение и взаимопомощ.“
„Защо различието не се приема (и от учители и от ученици)?“
„За човешките права.“
„Как се чувстваме? Кога сме щастливи? Кога сме нещастни? Как да си направим самооценка? Как да имаме самочувствие?“
„Как да опазваме околната среда в училище и как в училище да учим житейски уроци освен тези в учебниците.“
Какво научихме от децата?
На първо място, че насилието е тема, която ги засяга. Те я преживяват лично или през своите приятели, или когато просто са свидетели на такава в отношенията в училище.На второ място, че имат нужда да говорят по нея както с възрастни, така и помежду си. В анкетите те говорят за форми на насилие в отношенията помежду им – обиди, унижения, неприемане и отхвърляне, търсене на себе си. Питат защо хората проявяват насилие и какво мотивира такова поведение. Темата е важна за тях, във въжен етап от живота им, когато търсят своята идентичност, търсят начини да се изразяват и да бъдат приети от връстници. Отношенията с приятели и съученици са изключително важни, защото помагат на порастващия човек да разбере за себе си, от начина, по който го приемат другите, как го отразяват и дали го одобряват. Анкетата показва, че агресията и насилието са част от тези взаимоотношения и те най-често се проявяват в училищните взаимоотношения. Затова те са толкова важни за тях и има нужда от пространство, в което да могат да ги споделят и да говорят. Агресията намира проява и извън училище – в скритите улички, в социалните мрежи, където я няма рамката, която поставя училищната институция и в която все пак има удържане на агресията чрез правилата и намесата на възрастните. В анкетата те поставят въпроса за нуждата от това да се научат да се справят, да реагират срещу агресията и това е изключително важен въпрос, който често се подценява. Затова проектът „Разкази за силата на различието“ има за цел да отвори възможности в училището да се говори повече по темите за агресия и насилие, като младите хора да използват свободно за това своя език по трудни, но актуални теми, теми, жизнено важни, но табу. Дискутирането и анализирането на важни за младежите теми, свързани с насилието, основано на пола, и други типове насилие, е начин за преодоляване на предразсъдъците и стереотипното мислене и поведение.
В рамките на проекта бяха създадени три ученически клуба за дебати и сторителинг (разказване на истории), в които учениците от пети, седми и най-вече – шести клас, участват, за да се обучават и развиват умения за това как да се изразяват, аргументират и защитават тезата си. Двата метода развиват изключително полезни умения у децата, които те могат да пренесат и в отношенията помежду си. Учениците и учителите участват в подкаст и разговарят по темата за агресия и насилие в училище, като части от него ще бъдат излъчени на финалното събитие по проекта. То ще се проведе на 11.11.2022 г. в 145. ОУ „Симеон Радев“ в София.
Имаме удоволствието да си партнираме с изключителни екипи от трите училища, които са отдадени на работата в клубовете. Благодарим на всички участници, на техните учители, психолози и ръководствата на училищата за партньорството ни по тази важна тема.