Сдружение „Рефлективно учене-България“ започва работа по проект „Разкази за силата на различието“ с финансовата подкрепа на Столична община – Програма „Европа“ 2022, в партньорство с 97 СУ „Братя Миладинови“и 145 ОУ „Симеон Радев“ и с участието на 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“.
Проектът „Разкази за силата на различието“ цели да отвори пространства в три софийски училища, в които младите хора да говорят свободно на своя език за трудни, но актуални теми, теми жизнено важни, но табу. Дискутирането и анализирането на важни за младежите теми, свързани с насилието, основано на пола и други типове насилие е начин за преодоляване на предразсъдъците и стереотипното мислене и поведение.
Проектът предвижда активно ангажиране на ученици от 5 до 7 клас от трите софийски училища, разположени в три различни квартала на столицата и разнообразни по различни признаци. В рамките на проекта те ще усвоят умения за дебатиране и отправяне на послания чрез разказване на истории, за да могат да създадат и обогатят както пространства в самите училища, така и онлайн пространство, в което свободно и аргументирано да се обсъждат тези теми. В този процес те ще бъдат подпомогнати от обучени в методите на дебати и разказване на истории преподаватели от НБУ, учители и младежи-ментори.
Клубовете ще се ръководят от учители от училищата и младежи-ментори от Нов български университет и Софийски университет в първите три месеца на новата учебна година.Учениците ще могат да упражнят умения за представяне на работата на клубовете, участвайки в подкастове, организирани от младежите-ментори. А в края на проекта ще имат общо събитие, в което ще могат да покажат своите постижения за краткия период на обучение, а и за да могат те, като деца, които са носители на множество различия, да обменят умения, гледни точки, мечти и да споделят преживявания.
Общата цел на проекта е да се инициират и/или подкрепят дейности в трите софийски училища чрез включване на деца и младежи активисти с цел преодоляване на насилието, основано на пола и други видове насилие, включително език на омразата.
Специфичните цели на проекта са:
Дейности:
В първи месец на проекта обучителният екип на проек ще премине през обучение за обмен на опит и усвояване на основните методи на проекта: класически дебати „Карл Попър“ и разказване на истории (storytelling) и темата за училището като място да се говори и за насилието.
През втория месец от проекта ще се проведат въвеждащи (6 полудневни) обучения с учители (преподаващи на 5-7 клас) от включените в проекта училища и с младежите-ментори. Резултат от тези обучения ще са 12 подготвени учители и младежи за провеждане на училищните клубове, използвайки класическия дебат и разказването на истории като основни методи за работа в посока обсъждане на важни за учениците теми, свързани с преодоляване на насилие основано на пола, езика на омразата и всички форми на насилие.
През останалите месеци чрез регулярни срещи между обучителния екип и водещите на клубовете обучението им ще продължи чрез обсъждане на протичането и воденето на клубовете.
Очаквани продукти и резултати: ще се изготви програма за обучение на учителите от училищата и младежите ментори, които ще водят дейността на училищните клубове, методически материали за обучение на водещите на клубовете и материали от обученията за участниците (презентации и др.)
2: РАБОТА НА УЧИЛИЩНИТЕ КЛУБОВЕ ЗА ДЕБАТИ И РАЗКАЗВАНЕ НА ИСТОРИИ (МЕСЕЦ 3-4)
Във всяко училище ще се сформира клуб, който ще се ръководи от двама от обучените учители и един младеж-ментор. Клубовете ще включват 10-15 ученика 5-7 клас, които искат да участват и имат тема, върху която искат да привлекат обществен дебат. Клубовете ще се събират в ежеседмични двучасови занимания (предвиждат се 6 срещи на всеки училищен клуб през 3-4 месец от проекта).
През третия месец на проекта ще се представи проекта на учениците 5-7 клас и техните родители. Ще стартира работата на клубовете с проучване чрез анонимен въпроснис сред всички ученици 5-7 клас относно теми, които учениците намират за най-важни за дискутиране и свързани с насилието, което те преживяват в различни контексти на градската/училищната/семейната среда. Ще се определят теми, по които участващите в клуба да усвояват чрез методите на проекта начини за говорене и решение на тези проблеми.
През четвъртия месец на проекта участниците в клуба ще усвоят умения за дебатиране и отправяне на послания чрез разказване на истории (storytelling).
През целия период водещите на клубовете и младежите–ментори ще работя под супервизия на екипа на проекта с цел подкрепа на тяхната работа и гарантиране на постигането на целите.
Очаквани резултати: сформирани три училищни клуба с по 10/15 участника; въвлечени всички ученици от 5-7 клас; изведени важни за учениците теми; проведени по 6 двучасови срещи на всеки клуб и обучени ученици за дискутиране на теми, свързани с преодоляване на срещаните форми на насилие.
В началото на м. ноември 2022г. ще се организира и проведе полудвевно общо събитие: върху избрана от трите училища тема представители на клубовете ще проведат публичен дебат.
Очаквани резултати: провеждане на публичен дебат по тема избрана от учениците, присъствие на поне 60 души публика на дебата – ученици, учители и родители от трите училища, представители на местната власт. Видео от финалното събитие.
Всяка реализирана дейност на проекта ще бъде публикувана своевременно на интернет страниците на участващите в проекта партньори, както и в международната платформа Child Protection Hub (https://childhub.org/en ).
Предвижда се организиране и провеждане по един подкаст с всеки училищен клуб (месеци 3-4), в който учениците да разкажат за дейността си и да упражнят публично говорене. Подкастите ще бъдат заснети (със съгласието на законен предсатвител) и споделени на сайтовете на участващите партньори. Ще бъде подготвен видео материал за работата на клубовете, а финалното събитие ще бъде заснето.
Очаквани резултати: 4 публикации в поне 4 онлайн страници и платформи, 3 подкаста и 1 видеоматериал.
Предвижда осигуряване на правилно общо управление и координация на проекта (чрез дейности като формиране на екип, екипни срещи за обсъждане хода на проекта, координация, финансово управление, отчитане.
Очаквани продукти и резултати: съставен екип на проекта, включващ представители на всички партньори; успешно протичане на проекта, изготвяне на технически и финансов отчет.
Продължителност на проекта: 19 август 2022 г. – 15 ноември 2022 г.
Общата стойност на проекта е 15 000 лв., от които 12 580 лв. се предоставят от Програма „Европа“ 2022 и 1 420 лв. са собствен принос от Сдружение „Рефлекитвно учене –България“